Uluslararası Lojistik Firmaları

background

Uluslararası Lojistik Firmaları

Uluslararası Lojistik Firmaları

Lojistik Nedir?

Lojistik kelimesi, sözlükte kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere her türlü ürünün, hizmetin ve bilgi akışının çıkış noktasından varış noktasına kadar taşınmasının etkili ve verimli bir biçimde planlanması ve uygulanması şeklinde tanımlanmaktadır. Lojistik, günümüzde büyük öneme sahiptir. Nakliye, envanter, depolama, malzeme idaresi ve paketleme gibi kavramların tamamını kapsar. Doğru zamanda, doğru fiyatla, doğru miktara sahip olmaktır. Lojistik alanında eğitim verilmektedir. Lojistik firmaları, günümüzde son derece büyük bir önem taşımaktadır.

Lojistik Hizmetleri

Taşımacılık konusunda, lojistik hizmetleri büyük önem arz etmektedir. İnternet üzerinden uluslararası lojistik firmaları ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Lojistik firmaları, taşıyıcı firmaları, aracı kuruluşları, depo ve antrepo hizmeti veren firmaları, gümrük işlemleri yapan firmaları, sigorta firmalarını, serbest bölgeleri, kullanılan taşıma moduna göre; yer hizmeti veren veya yükleme-boşaltma yapan firmaları, uluslararası özel gözetim şirketleri ve dernekleri kapsamaktadır.

Lojistik firmaları sadece ev taşıma değil, birçok alanda hizmet göstermektedir. Özellikle malın fabrika, veya depodan teslim alınıp taşınması lojistik alanının en önemli hizmetleri arasındadır. Ayrıca lojistik hizmetleri, malın taşınma esnasında her hangi bir zarar gelmesi durumu ile karşılaşmamak için sigortasını yaptırabilmemizi de sağlamaktadır.

Lojistik Hizmetlerde Maliyet Nasıl Hesaplanır?

Uluslararası lojistik şirketleri, Türkiye’den yurtdışına ya da yurtdışından Türkiye’ye ev taşıma işleminizin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesin sağlar. Maliyetin hesaplanmasında ise başta yol masrafları, işçilik, paketlenme malzemeleri giderleri gibi çeşitli faktörler rol oynar.

Uluslararası lojistik firmaları ücretleri sevkiyat, depolama, yönetim giderleri ve stoklama maliyetleri göz önüne alınarak hesaplanır. Taşınılması istenen mesafe belirlenir ve bu mesafe kilometre cinsinden hesaplanır. Taşınacak ürünlerin boyutları hesaplanır. İşçilik de bu konuda büyük etki göstermektedir. Tüm giderler hesaplanır ve bir fiyat ortaya atılır. Fiyat ile ilgili, işlemler başlamadan önce müşteriye gerekli rapor sunulur. Müşteri bunu onayladığı takdirde sevkiyat işlemleri başlar. Eşyaların ve ya ürünlerin özenle paketlenerek araca taşınması, eşyaların ya da ürünlerin taşındığı aracın, belirlenen adrese ulaştırılması ve son olarak da eşyaların ya da ürünlerin belirlenen adrese yerleştirilmesi şeklinde gerçekleşir.

Post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X